Narzędzia wspomagające naukę języka obcego online  Narzędzia wspomagające naukę języka obcego online
Dodano: środa, 18 lipca 2012

Współczesne innowacyjne rozwiązania technologiczne w edukacji dostarczają nie tylko narzędzi do nauki języka obcego, ale również wprowadzają oraz rozwijają nowe metody nauki.

Narzędzia online do wykorzystywane w e-learningu oraz urozmaicające tradycyjna metodę nauki języka obcego przedstawia poniższy opis. Dla pełnego zrozumienia został on podzielony na ćwiczenie wszystkich umiejętności językowych oraz wzbogacony o dodatkowe formy do samodzielnej, praktycznej nauki języka.

Umiejętność słuchania ze zrozumieniem

Umiejętność słuchania ułatwia naukę mówienia – jedną z najtrudniejszych umiejętności w procesie uczenia się języka obcego. Ważnym czynnikiem jest systematyczność, a taką możliwość daje nam obcowanie z materiałem autentycznym tak często jak to tylko możliwe.

Narzędzia, które ułatwiają nam nabycie tej umiejętności:

 • podkasty, kilkuminutowe audycje na różne tematy – w zależności od zainteresowań odbiorców, popularne wśród miłośników iPodów lub iPadów. Słuchane wielokrotnie pomagają oswoić się z naturalnym językiem, słownictwem oraz akcentem, podnoszą efektywną naukę, jednocześnie wpływają na satysfakcję odbiorcy.
 • Lyrics Training, doskonałe narzędzie dla miłośników muzyki. Proponujemy ćwiczenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem poprzez słuchanie utworów muzycznych wraz z tekstem do uzupełnienia w wielu wersjach językowych (brytyjskiej, amerykańskiej, kanadyjskiej, etc.) oraz o różnych stopniach trudności.


Dla chętnych do rozwijania tej umiejętności, a tym samym wzbogacenia tematyki zajęć oraz dostarczania zagadnień do późniejszych konwersacji, proponujemy także:

 • filmy w oryginale
 • webinary tematyczne
 • kanał youtube
 • TEDy – konferencje i wykłady online; wybór tematyczny TEDów jest tak duży, że nawet najbardziej wymagający odbiorca znajdzie coś dla siebie.


Umiejętność czytania ze zrozumieniem

Jest to kolejna umiejętność odgrywająca istotna rolę w nauce. Pozwala rozwijać zasób słownictwa, dostarcza wyrażeń do budowania własnych wypowiedzi, uczy myślenia w języku obcym. Nauka jest tym przyjemniejsza, im bardziej ciekawa jest tematyka.

Ćwiczenie tej umiejętności można doskonalić poprzez czytanie:

 • artykułów z prasy zagranicznej w oryginalnej wersji językowej
 • e-booków
 • blogów
 • podkastów w formie prezentacji w wersji audio


Umiejętność mówienia

Jest to najtrudniejsza z umiejętności, na jej skuteczność wpływają pojedyncze umiejętności nabywane w całym procesie edukacji, pomagają cechy charakteru, a kontrowersyjne tematy często staja się skutecznym bodźcem.

Ćwiczenie mówienia mogą nam ułatwić i uprzyjemnić liczne narzędzia internetowe.

 • podkasty, tworzone przez uczniów na zadany temat, indywidualnie lub w grupie, mogą stać się elementem konwersacji. Jeśli są samodzielnie stworzonym materiałem, podnoszą stopień przyswajania wiedzy oraz ułatwiają jej zapamiętywanie. Dodatkowym atutem może być tematyka – im ciekawsza, tym chętniej realizowana.


Inne sposoby realizacji tej umiejętności to:

 • webinary
 • vocaroo – program do nagrywania własnych wypowiedzi.Umiejętność pisania

Ćwiczenie tej umiejętności również może stać się przyjemne, najważniejsze jest by uczeń miał poczucie ćwiczenia form praktycznych, niezbędnych w środowisku biznesowym oraz codziennym.
 
W tym celu doskonale sprawdzają się:

 • blogi o tematyce  ogólnej, hobbystyczne, a także specjalistyczne. Bloga można komentować lub pisać samodzielnie lub w grupie, wspólnie tworzyć zawartość bloga lub dzielić się wiedzą.
 • wiadomość e-mail. Ćwiczenie pisania także może przybrać formę wymiany korespondencji. W ten sposób można nauczyć się tworzenia zapytań ofertowych, fakturowania w języku obcym, tworzenia umów, monitów i innych.

Przykłady narzędzi internetowych wykorzystywanych w edukacji można mnożyć. Powyższe przykłady stanowią tylko zarys możliwości jakie proponujemy oferując najbardziej innowacyjne rozwiązania w edukacji, stając w obliczu nowych wyzwań jakie stawia przed nami nowoczesna edukacja w XXI wieku.

Jednak w nauce języka obcego, ćwiczenie poszczególnych umiejętności to nie wszystko. Sporo uwagi należy poświęcić innym istotnym zagadnieniom w kontekście wyzwań innowacyjnej edukacji.

Gramatyka

Wciąż ważnym aspektem pozostaje ćwiczenie struktur gramatycznych. Formę klasycznych wykładów mogą przybrać materiały szkoleniowe w formie pojedynczych, tematycznych webinarów, będących instrukcją dla uczących się oraz umożliwiających wielokrotne powracanie do szkolenia, jeśli tylko u uczącego się zajdzie taka potrzeba. Tego typu szkolenia mogą tworzyć zarówno lektorzy, jak i uczniowie. Należy pamiętać by teoria wciąż była poparta praktyką, zatem ćwiczenia w wersji tradycyjnej lub online są elementem niezbędnym.

Słownictwo

Trudno wyobrazić sobie przyswajanie wiedzy w języku obcym bez rozwijania słownictwa. Tutaj ponownie należy podkreślić, iż nieocenionym, przynoszącym ogromne efekty wymogiem jest systematyczność. Gwarancją sukcesu jest również ciągłe utrwalanie nowo-nabytego słownictwa. W tym celu warto praktykować znajomość słownictwa poprzez:

 • czytanie
 • gry słownikowe
 • krzyżówki
 • quizy


Godnym polecenia strona quizlet, gdzie można nie tylko samodzielnie tworzyć popularne fiszki w wersji online dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Wystarczy wybrać słówka, które chcemy zapamiętać, a następnie skorzystać z możliwości programu w przyjemny sposób ćwicząc zapamiętywanie nowego słownictwa.

Doskonałym uzupełnieniem wzbogacania słownictwa jest wersja mobilna ćwiczenia słówek (tzw. m-learning). Wystarczy smartphone, aplikacja do nauki słówek, trochę czasu oraz dobre chęci.

Case study

Skuteczną formą nauki jest praca w grupie nad wspólnym projektem. Pomaga rozwijać komunikację w grupie, rozwijać zainteresowania, jednocześnie praktykując wiedzę językową.

Takie możliwości dają nam:

 • facebook, portal społecznościowy, gdzie tworząc własną stronę możemy pracować nad jednym bądź wieloma projektami, wymieniając swoje opinie na dany temat.
 • WordPress, strona, dzięki której możemy wspólnie tworzyć tematyczną stronę internetową lub bloga.
 • forum, służące komunikacji między uczestnikami, pomagające we wspólnej pracy metodą projektu.


Przy okazji narzędzi internetowych należy jeszcze wspomnieć o prezentacji lekcji, a także roli lektora.

Prezentacja

Prezentowana lekcja języka obcego odbywa się przy pomocy dostępnych programów, przyjaznych dla odbiorcy, takich jak:

 • program PowerPoint
 • Prezi – strona do tworzenia prezentacji oraz dodawania materiałów dodatkowych, takich jak muzyka, wizualizacji. Dostępna także w wersji mobilnej.
 • Edmodo – edukacyjny portal społecznościowy, pozwalający na interakcję student-student lub nauczyciel-student.
 • mybrainshark – strona internetowa, umożliwiająca prezentację lekcji online, z możliwością nagrywania, tworzenia własnego materiału online, dzielenia się kontentem, ćwiczy również umiejętności komunikacyjne.


Lektor

Rozwiązania technologiczne służą jedynie jako narzędzie do nauki języka obcego, urozmaicające tradycyjne metody nauki. Obecność lektora jest w dalszym ciągu niezbędna. Zmienia się jednak jego podejście – współtworzy on zawartość lekcji online, tworzy ćwiczenia do zadań, współpracuje w grupą online, monitoruje postępu uczniów – wzbogacając nowe rozwiązania edukacyjne, jest nie tylko pedagogiem, ale również innowatorem.

Komentarze


Aby móc dodawać komentarze do aktualności trzeba być zalogowanym. Nie masz konta kliknij.

Ostatnio dodane:

Gdzie szukać dobrego tłumacza na konferencję?  Gdzie szukać dobrego tłumacza na konferencję?
Dodano: środa, 25 marca 2015
Zbliża się wiosna i powoli rozpoczynamy sezon konferencyjny – czas organizacji szkoleń, kongresów, spotkań biznesowych, targów, sympozjów… Coraz częściej konferencje mają wymiar międzynarodowy. Powstaje konieczność korzystania z usług tłumaczeniowych. Bez wątpienia decydujący wpływ na sukces danego wydarzenia ma jakość tłumaczenia. Ta natomiast zależy od doboru tłumacza. więcej...
Kurs języka obcego dla pracowników – co wybrać?  Kurs języka obcego dla pracowników – co wybrać?
Dodano: czwartek, 19 marca 2015
Obecnie oferta szkoleń językowych jest bardzo szeroka i wydaje się rozrastać bez końca. Firma, która po raz pierwszy staje przed wyzwaniem zorganizowania szkoleń językowych dla swoich pracowników, ma do wyboru wiele możliwości. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając metodę nauki? więcej...
Jak angielski stał się językiem nauki XX wieku?  Jak angielski stał się językiem nauki XX wieku?
Dodano: środa, 18 marca 2015
Dwóch norweskich naukowców wygrało nagrodę Nobla z zakresu fizyki oraz medycyny za prace opublikowane w języku angielskim. Historyk nauki Michael Gordin wyjaśnia dlaczego angielski jest tak dobrze usytuowany w świecie nauki. więcej...
CZY DZIĘKI TECHNOLOGII MOŻEMY LEPIEJ UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW?  CZY DZIĘKI TECHNOLOGII MOŻEMY LEPIEJ UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW?
Dodano: niedziela, 22 lutego 2015
To ważne pytanie wobec faktu, że już ponad połowa Polaków powyżej 14 roku życia nie rozstaje się ze smartfonem. więcej...
Future Club – miejsce dla przyszłych Noblistów   Future Club – miejsce dla przyszłych Noblistów
Dodano: poniedziałek, 16 lutego 2015
Czy w Lubniewicach, Niemczy czy Radłowie może mieszkać przyszły wybitny naukowiec? A może nawet noblista? Fundacja EFC uważa, że tak. Dlatego uruchomiła kampanię społeczną Future Club i rozpoczyna nabór do stypendium „Marzenie o Nauce”. więcej...
reklama w portalu językowym
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje z serwisu zostaw nam swój email:
Statystyki
Zarejstrowanych użytkowników 1981. Mamy 379 szkół w bazie w 897 oddziałach całej Polski. Ostatnio dołączył(a) JAROSLAW.
Ile czasu poświęcasz dziennie na naukę języków obcych ?